KONTAKT I POMOC: biuro@krainamateracy.pl
INFOLINIA: 573 053 573
Strona główna » Porady » Jaki materac wybrać do sypialni? Podpowiedzi i wskazówki

Jaki materac wybrać do sypialni? Podpowiedzi i wskazówki

Data dodania: 03-03-2023


Sen to zdrowie, wiadomo nie od dziś. By wpływał pozytywnie na nasz organizm, potrzebna jest nie tylko optymalna długość odpoczynku, ale i warunki - przede wszystkim wygodne łóżko. Zastanawiasz się, jaki materac do sypialni wybrać? Który będzie odpowiedni dla kręgosłupa osoby dorosłej, a który dla dziecka? Klienci pytają nie tylko o to... Sprawdź ich rozterki i nasze odpowiedzi! Może rozwiejmy i twoje wątpliwości przed zakupem?

Jaki materac do łóżka wybrać? Informacje ogólne

Planując zakup posłania, warto więc zwrócić uwagę na inne właściwości niż ich wypełnienie, których rodzaje przedstawiamy poniżej. Wszystko zależy od tego, jakim meblem dysponujesz, ile osób i w jakim wieku będzie na nim spać i... czego oczekujesz od swojego podłoża. Materac może być twardy albo miękki - wybór poziomu zależy od twoich preferencji, wagi oraz uwarunkowań zdrowotnych. Warto wybrać te ze zdejmowanym pokrowcem - dzięki możliwości prania, dłużej zachowamy higienę posłania. Alergicy powinni też zwrócić uwagę na tkaninę użytą w produkcji materiału ochronnego.

Jakie modele materaca są najlepsze?

Materace do sypialni występują w wielu modelach i różnią się typem wypełnienia. To, który znajdzie się w twoim pokoju, zależy od oczekiwań i ewentualnych wymagań zdrowotnych. Wyróżnia się rodzaje:

  • bonellowy – to wariant do sypialni sprężynowy. W zależności od siły nacisku wykazuje proporcjonalny opór. Wygodny, ale ze względu na budowę szybko się eksploatuje – widoczne i przede wszystkim odczuwalne stają się wgłębienia i zniekształcenia;
  • kieszeniowy – również sprężynowy, wykonany z pianki poliuretanowej. W zależności od grubości wewnętrznego drutu różni się wysokością. Dopasowuje się do kształtu ciała i zdaniem producenta odciąża kręgosłup;
  • lateksowy - wewnętrzna pianka jest połączeniem lateksu – jak nazwa wskazuje – z produktami syntetycznymi. Wytrzymały i elastyczny, dopasowuje się do ciała. Przepuszcza powietrze i wilgoć. Często wybierany z myślą o najmłodszych śpiochach;
  • piankowy – dopasowuje się do mięśni, zwiększając poziom odpoczynku. Lekki i zarazem wytrzymały, reaguje na temperaturę ciała. Zapewnia dobrą wentylację.

Jak dobrać materac do wagi właściciela?

Twardość materaca do sypialni powinna być uzależniona nie tylko od preferencji, ale i od wagi osoby, która się będzie na nim relaksować. Do 80 kilogramów należy wybrać stopień H2. Do 100 kilogramów zalecany jest H3, a powyżej H4.

Czy zbyt miękki lub zbyt twardy materac jest szkodliwy?

Materac do sypialni powinno się kupować zgodnie ze swoimi upodobaniami, jednak nie wolno przesadzić. Zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne i prowadzić do drętwienia kończyn. Zbyt miękki natomiast może stać się przyczyną bólu kręgosłupa.

Czy na materacu do łóżka wolno spać na podłodze?

Materac do sypialni produkowany jest z myślą o łóżkach nie bez przyczyny. Brak wentylacji może doprowadzić do wzmożonej produkcji grzybów oraz bakterii. Jeśli jednak nie masz możliwości korzystania ze standardowego mebla, między posłaniem a podłogą należy umieścić stelaż z listwami sprężynującymi. Nie tylko wpłynie na przepływ powietrza, ale również odczuwalnie poprawi elastyczność materaca do sypialni, w tej wersji chwilowo podłogowego.

Jaki materac do sypialni dziecka?

Wybierając materac do sypialni, a właściwie łóżka najmniejszego członka rodziny, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na to, czy posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Musi również ściśle przylegać do szczebelków dziecięcego łóżeczka. Polecane jest wypełnienie z pianki i lateksu, by zapewnić maleństwu wygodny sen. Warto też kupić model przepuszczający powietrze i odprowadzający wilgoć. Pokrowiec powinien łatwo dać się zdejmować - pranie, w przypadku dzieci, może być często konieczne.

Masz jeszcze jakieś pytania? Zadaj je nam!

Wiemy, jak ważnym zakupem jest wybór materaca do sypialni. To inwestycja na lata, od której zależy dobry sen - twój i twoich najbliższych. Zapraszamy na naszą stronę internetową - postaramy się pomóc w rozwiązaniu zakupowych problemów. Będziemy na bieżąco aktualizować listę pytań i odpowiedzi.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu