KONTAKT I POMOC: biuro@krainamateracy.pl
INFOLINIA: 573 053 573
Strona główna » Porady » Materac dla niemowlaka - jak wybrać najlepszy
Dodatkowe opcje przeglądania
Producenci
AmidownAnimex HeveaJanpolPinioRelaks Sleep ComfortStudio Materace

Materac dla niemowlaka - jak wybrać najlepszy

Data dodania: 19-03-2019
alt


Najlepszy materacyk dla noworodka
 
Bez dwóch zdań maluszek najlepiej wysypia się w ramionach mamy i najchętniej by się z nich nie ruszał :) jednakże chcąc zapewnić naszemu maleństwu możliwie jak najlepsze warunki rozwoju stajemy przed wyborem materaca. Biorąc pod uwagę, że noworodek spędzi większość czasu w swoim łóżeczku wybranie odpowiedniego materaca jest niezwykle istotne. W tym artykule odpowiemy na pytanie na co zwrócić uwagę, czym się kierować wybierając materac a także, który materac polecamy najbardziej.
 
Po pierwsze rozmiar ma znaczenie - dzieci szybko rosną a co za tym idzie szybko zmieniają się też ich potrzeby jeśli chodzi o twardość i elastyczność materaca. Dlatego najlepszy materac w rozmiarze  120x60 cm nie koniecznie musi być najlepszy w rozmiarze 140x70. Podzielimy więc poniższy artykuł na dwie sekcje 120 i 140 . W każdej sekcji opiszemy zalety i wady, stworzymy mały ranking materacy, oceniając poszczególne właściwości materacy (higieniczność, właściwości ortopedyczne wytrzymałość itp) w skali od 1-10.

 
alt
 
Materac 120x60 

Najbardziej popularny rozmiar łóżeczek niemowlęcych - w tym rozmiarze najlepiej sprawdzą się materace tak zwane rozwojowe czyli o dwóch stopniach twardości (na przykład lateksowo-kokosowe).  Strona twardsza bardziej sztywna przeznaczona jest na pierwsze 6-9 miesięcy życia (najlepiej obserwować swoje maleństwo jeśli będzie już siadać i swobodnie utrzymywać główkę to jest dla nas informacja aby odwrócić materac na drugą stronę). Strona miększa jest bardziej elastyczna przez co wspomaga naturalną ruchliwość dziecka i zapewnia większy komfort na kolejnym etapie rozwoju, przeznaczona jest na okres po 6-9 miesiącu życia. 


 
alt


 
Powyższa tabela obrazowo pokazuje który materac jest najlepszy: zdecydowanie w tym rozmiarze są to Hevea Krzyś oraz Baby Max, ale drogi rodzicu trzeba wziąć jeszcze pod uwagę czy dziecko będzie spało w łóżeczku od pierwszych chwil życia czy jednak na pierwsze kilka miesięcy przewidujemy kołyskę, kosz Mojżesza czy dostawkę - jeśli tak to wtedy lepszym wyborem do łóżeczka będzie materac lateksowy Baby. Nie będziemy potrzebować twardszej strony w łóżeczku gdyż taki materac sztywniejszy właśnie i twardszy powinien się znajdować w kołysce czy dostawce. 
 
 

Surowce wykorzystane do produkcji materacy dla noworodków:
 

Kokos - warstwa kokosowa jest sztywna/twarda bardzo dobra na pierwsze 6-9 miesięcy, gwarantuje stabilne, zdrowe podparcia kręgosłupa dziecka i świetną cyrkulacje powietrza. Ważne aby kokos był zabezpieczony przed wilgocią najlepiej gdy jest lateksowany ( inaczej mówiąc wulkanizowany lateksem) zabezpiecza to warstwę kokosową przed wilgocią i nadaje dodatkowej elastyczności (Kokos użyty do naszych produktów jest właśnie lateksowany i w 100 % bezpieczny dla dzieci)
Na rynku można też spotkać materace z kokosem chemicznie zabezpieczane - co prawda spryskanie warstwy kokosu chemikaliami zminimalizuje ryzyko rozwoju drobnoustrojów ale taka chemia nie jest zdrowa dla maluszka i dodatkowo może bardzo brzydko pachnieć.
Nie zabezpieczony kokos przed wilgocią sprzyja rozwijaniu pleśni grzybów roztoczy itp - dlatego można się spotkać z opiniami na forach, że w kokosie pojawiły się jakieś drobnoustroje czy robaczki jeśli kokos nie był odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią to niestety może tak się zdarzyć.

Lateks - pianka lateksowa jest elastyczna i bardzo komfortowa najlepiej sprawdzi się dla dzieci po 6-9 miesiącu życia. Dzięki temu, że nie chłonie wilgoci jest wolna od pleśni grzybów i roztoczy. Najlepszy jest lateks "wypiekany" czyli produkowany w technologi dunlop będzie wtedy pozbawiony białka i nie będzie ryzyka uczulenia ( w naszych materacach jest tylko i wyłączenie taki właśnie lateks - dodatkowo z certyfikatem Eko Lateks). Dobrej jakości lateks ma bardzo delikatny ledwo wyczuwalny i neutralny zapach który, ulatnia się po krótkim czasie. Plusem jest też możliwość wymrażania go w zamrażarce co odświeży materac, ważne jest również aby płyta lateksowa miała pionowe kanaliki (perforacje) wentylacyjne zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza.

Pianka wysokoelastyczna - jest dość sztywna, twarda i podobnie jak kokos najlepiej sprawdza się na pierwsze 6-9 miesięcy życia dziecka. Ponadto jest bardzo przewiewna dzięki otwarto komorowej budowie. W związku z tym, że rodzajów pianek jest naprawdę mnóstwo warto zwrócić uwagę aby taka pianka miała odpowiednią gęstość 30-35 kg/m3 w zależności od twardości zagwarantuje to odpowiednią twardość i wytrzymałość pianki. Minusem jest to, że pianka wysoko elastyczna dość szybko się utlenia i traci swoje właściwości jej realna żywotność to około 3 lat dlatego najlepiej sprawdza się w rozmiarach 120x60 cm. Unikać należy natomiast zwykłych gąbek które tylko wyglądem przypominają piankę wysoko elastyczną, są o wiele mniej wytrzymałe i bardziej miękkie co wpływa negatywnie na zdrowy sen dziecka.

Pianka termoelastyczna - nie powinna być wykorzystywana w materacach dla najmłodszych, jest bardzo miękka i może bardzo negatywnie wpływać na zdrowy rozwój maluszka. W medycynie stosowana jest tylko i wyłącznie dla wcześniaków w inkubatorach ale to jest pod stałym nadzorem lekarza i w kontrolowanych warunkach. Pianka termo jest przeznaczona dla osób dorosłych i najczęściej jest stosowana w materacach sypialnianych. 

Wyżej przedstawione modele dostępne po kliknięciu w odpowiedni rozmiar:
Lateksowo-kokosowy Hevea Krzyś           120x60   130x70   140x70
Lateksowo-piankowy Hevea Baby Max     120x60   130x70   140x70
Lateksowy Hevea Baby                             120x60   130x70   140x70
Piankowy Duo Activia                                120x60   130x70   140x70

 

Już wiesz, jakie produkty dla najmłodszych śpiochów są dostępne w naszym asortymencie. Być może po zapoznaniu się z informacjami na temat materiałów dostępnych do produkcji i ich rozmiarach, nadal zastanawiasz się, jaki materac dla niemowlaka lub noworodka będzie najbardziej odpowiedni. Pomożemy ci podsumować wszystkie dotychczasowe wiadomości!
 

Lateksowy czy piankowy - który materac dla niemowlęcia będzie lepszy?


Jaki materac dla niemowlaka wybrać? Już wspomnieliśmy, że najlepszą inwestycją będzie zakup podłoża lateksowego lub piankowego o wysokiej elastyczności. Te modele powinny bowiem charakteryzować się właściwościami antyalergicznymi, co ważne w przypadku maluszków. Ponadto sprzyjają cyrkulacji powietrza, co może przyczynić się do ograniczenia powstawania drobnoustrojów.
 

Twardość materaca do łóżeczka dziecięcego


Zastanawiasz się, jaki materac dla noworodka będzie odpowiedni – czy wybrać twardy, czy bardziej miękki wariant? To ważna decyzja, bowiem jego grubość i poziom twardości mogą wpłynąć na rozwój dziecięcego kręgosłupa. Zadaniem materaca dla noworodka jest stabilne podpieranie kształtującej się sylwetki. Im bardziej będzie miękki, tym większe prawdopodobieństwo, że maluszkowi będzie po prostu niewygodnie. Brak swobody ruchu i zapadanie się może doprowadzić do niepotrzebnego napięcia i łez. Zbyt twardy natomiast utrudni zabawę i sprawi, że sen stanie się mniej przyjemny.
 

Podstawa materaca dla najmłodszych? Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka


Niezależnie od tego, jaki materac dla niemowlaka czy noworodka, podłoże musi posiadać Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka, którą zaznaczyliśmy w powyższym wykazie. Jest ona gwarancją, że produkt będzie bezpieczny w codziennym użytkowaniu i spełnia standardy higieny, co szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci.
 

Mamy nadzieję, że lektura naszego tekstu sprawiła, że już wiesz, jaki materac dla noworodka lub niemowlęcia wybrać. Jeśli w twojej głowie, drogi rodzicu, są jeszcze jakieś wątpliwości, zapraszamy do kontaktu - chętnie pomożemy dokonać właściwego wyboru!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu